מפרק ברך

מחלות של מפרק הברך

מהו מפרק הברך?

מפרק הברך מורכב ממפגש בין שלוש עצמות – הירך, השוקה והפיקה. בדרך כלל, חלקי המפרק נעים בהרמוניה ומאפשרים תנועה חלקה ללא כאבים. עם זאת, מחלה, דלקת פרקים, או פציעה יכולים לפגוע בתפקוד הרגיל של הברך. כתוצאה מכך עלולים להופיע כאבים בברך, צליעה והגבלת תנועה.

כיצד עובד מפרק הברך?

הברך בנויה כמפרק צירי בעל תנועה תלת ממדית מורכבת, כאשר המשטח המפרקי של עצם הירך מחליק על פני המשטח המפרקי של עצם השוקה ומאפשר כיפוף ויישור תוך תנועת החלקה ואף תנועה סיבובית. את המפרק מייצבות שתי רצועות צדדיות בכל צד של המפרק ושתי רצועות צולבות בתוך המפרק. הפיקה נמצאת בקדמת הברך ויחד עם השריר הארבע ראשי מהווה ״גלגלת״ המאפשרת יישור אקטיבי של הברך. כאשר הסחוס פגום או שחוק הגוף לא יכול לתקן אותו והשחיקה מתקדמת.

מה גורם לכאבים במפרק הברך?

ישנם מספר גורמים אפשריים לכאב בברך וניתן לחלקם לשלוש קטגוריות: מחלות תוך מפרקיות, מחלות חוץ מפרקיות, וכאב שמקורו באזורים אחרים בגוף.
כאב ברך תוך מפרקי נובע לרוב מבעיות באחד או יותר ממרכיבי המפרק, הכולל את הסחוסים העוטפים כל אחת מהעצמות המרכיבות את המפרק, המניסקוס (רקמה סחוסית בצורת חצי ירח הנמצאת בכל צד של המפרק) והקופסית העוטפת את המפרק. כאב זה יכול לנבוע משחיקת הסחוס, קרעים במניסקוס, עוות של העצמות, דלקת של הרקמות בתוך המפרק (סינוביטיס), שבר ( כתוצאה מחבלה או שבר מאמץ), או זיהום.

בעיות ברך חוץ מפרקיות נגרמות עקב פציעה, חולשה, או דלקת של המבנים המקיפים את הברך, במיוחד שרירים, גידים ורקמות רכות. הכאב יכול להיות קשור לפגיעה בשרירים או בגידים (מתיחה או קרע) או דלקת של אותם השרירים, הגידים או הרקמות הרכות. חולשה של השרירים המקיפים את מפרק הברך גם יכולה לגרום לכאב.
כאב מוקרן הוא כאב שמקורו באזורים אחרים של הגוף הקורנים לברך וגורמים לתחושה שמקור הכאב הוא בברך. אזורים אלה כוללים את מפרק הירך, הגב התחתון ואחרים.
טיפול בכאב ברך דורש הערכה על ידי רופא. הביקור הרפואי יכלול שאלות על העיתוי המיקום ואופי הכאב, בדיקה גופנית וצילומי רנטגן של האזור הכואב. בדיקה זו תעזור לקבוע את הגורם לכאב ותכוון לאופן הטיפול המומלץ.

מהי דלקת מפרק ניוונית (אוסטאוארתריטיס)?

דלקת פרקים גורמת לכאב, נפיחות, נוקשות, חוסר יציבות ולעתים קרובות עיוות.
דלקת פרקים הפוגעת בברך יכולה להפריע לפעילות היומיומית ולפגוע באורח החיים הרגיל של החולה. אם אתם חווים כאב בברך, שמקורו במחלה דלקתית, חשוב לדעת כי ישנם טיפולים תרופתיים זמינים. ישנם סוגים שונים של דלקת מפרקים שיכולים לפגוע במפרקים. הגורמים הנפוצים ביותר הם דלקת מפרקים ניוונית (מחלת מפרקים שחיקתית), דלקת פרקים שגרונית, דלקת מפרקים פסוריאטית, וזאבת. דלקות פרקים שגרונית, פסוריאטית וזאבת גורמות לעתים קרובות לתסמינים אחרים, פרט לכאבי מפרקים. במקרה של דלקת מפרקים מערכתית מומלץ לפנות לבדיקת ראומטלוג.
אוסטאוארתריטיס או מחלה ניוונית של המפרק היא הסוג הנפוץ ביותר של דלקת פרקים הפוגעת בעיקר בירכיים, ברכיים, כפות הידיים , ומפרקי כף הרגל. אוסטאוארתריטיס ידועה גם בשם מחלה שחיקתית של המפרק היות שהסחוס מתבלה ונשחק. כאשר הסחוס נשחק, העצם נחשפת לרמות גבוהות של לחץ, אשר גורם לכאב, נוקשות ומוגבלות. אם המחלה מתקדמת וכל הסחוס נשחק, העצמות עשויות להתחכך זו בזו.

מהם הסיבות וגורמי סיכון לאוסטאוארתריטיס?

הסיבה השכיחה ביותר לדלקת מפרקים ניוונית היא גנטית, מאחר שהעמידות של הסחוס מבוססת על גנים. דלקת מפרקים נוונית שכיחה יותר אצל אנשים שהוריהם סבלו ממחלה זו. בנוסף, דלקת מפרקים ניוונית יכולה להיות תוצאה של טראומה בעבר, מחלות מטבוליות כמו גאוט, ניתוחים קודמים, או לנבוע מהמבנה האנטומי של הגפה.

במה תתבטא אוסטאוארתריטיס?

כאב הוא הסימפטום השכיח ביותר אצל חולים עם אוסטאוארתריטיס של מפרק הברך. הכאב מדלקת פרקים נוונית בדרך כלל ממוקם בצידי הברך או בקדמת הברך. כאב מאחורי הברך, על פי רוב, לא ייגרם ממחלה שמקורה בתוך המפרק. הכאב מוחמר לרוב בזמן פעילות ומוקל במנוחה. הכאב עלול להופיע גם בלילה, ובמקרים קשים, למנוע שינה. חולים עם אוסטאוארתריטיס של הברך סובלים לעתים קרובות מהגבלה בתנועות המפרק, נוקשות וצליעה בהליכה. הכאבים עלולים לגרום לקושי בעליה וירידה במדרגות, קימה מישיבה ובהליכה. חוסר יציבות של הברך נפוצה במחלה שחיקתית מתקדמת יותר.

איך אדע אם אני סובל מאוסטאוארתריטיס?

הרופא יכול לאבחן דלקת מפרקים ניוונית על ידי שיחה עם המטופלים לגבי ההיסטוריה הרפואית שלהם, ביצוע בדיקה גופנית, וביצוע צילומי רנטגן של האזור החולה. בדרך כלל אין צורך בבדיקת MRI, היות שצילומי רנטגן בעמידה, ברוב המכריע של המקרים, מספקים לצורך אבחנת המחלה והיקפה ולתכנון הטיפול.

מהו הטיפול לאוסטאוארטריטיס?

ישנן אפשרויות מגוונות לטיפול באוסטאוארתריטיס של הברך.
הטיפול תלוי בעוצמת הכאב, מידת ההגבלה בתפקוד ודרגת החומרה של המחלה.

האם קיים טיפול שאינו ניתוחי?

הקו הראשון של הטיפול כולל בדרך כלל טיפולים לא ניתוחיים כגון:

 1. תרופות להקלה על הכאב כולל תרופות נוגדות דלקת, אקמול ואופיאטים חלשים.
 2. פעילות ארובית מתונה כגון הליכה, אופניים, שחייה הוכחה כיעילה בהקלה על הכאב ושיפור התפקוד.
 3. הזרקות למפרק, הן בעלות תועלת מוגבלת. זריקות סטרואידים למפרק עשויות להועיל למספר חודשים. במקרים בהם השחיקה משמעותית וההזרקה מועילה למשך תקופה ארוכה, ניתן לחזור על הזריקה אחת למספר חודשים. הזרקת PRP עשויה להועיל במקרים של שחיקה קלה יחסית ויתכן שבמקרים אלו אף מאטה את התהליך השחיקתי. בנוסף, הזרקה עשויה להועיל כאשר מנסים לברר מהיכן בדיוק הכאב מגיע (למשל, הבחנה בין כאב שמקורו בעמוד השדרה או מפרק הירך לבין כאב ממקור מפרק הברך).
 4. עבור חלק מהחולים, שימוש בעזרי הליכה כמו מקל או קביים יכול להקל על הכאב.
 5. טיפולי פיזיותרפיה מוצעים לעתים , אבל ההקלה פחות סבירה בשלבים מתקדמים של המחלה.

מהו ניתוח החלפת מפרק הברך?

אם טיפול לא ניתוחי נכשל וכאב הברך נמשך, האפשרות הטובה ביותר עשויה להיות ניתוח להחלפת מפרק הברך. ניתוח החלפת הברך הוא אחד הניתוחים האלקטיבים הנפוצים ביותר כיום. עבור חולים הסובלים מכאבים עקב מחלה שחיקתית של הברך, החלפת המפרק מאפשרת הקלה בכאב, שפור בתפקוד ובאיכות החיים. הארכת תוחלת החיים בעולם המערבי ודרישה לרמת פעילות גבוהה בגילאים המבוגרים הובילו בשנים האחרונות לעלייה ניכרת במספר ניתוחי החלפת מפרקים המבוצעים בעולם. הניתוח כולל החלפה של שני המרכיבים (המשטח המפרקי של עצם הירך והשוקה) ולעתים גם הפיקה במשתלים מלאכותיים. המשתלים מקובעים לעצם בלחץ או בעזרת צמנט ולאחר תקופת ההחלמה ניתן לשוב לפעילות יומיומית כולל הליכה, מדרגות ופעילות ספורטיבית מתונה (אופניים / סקי).

מהו ניתוח החלפת מפרק ברך בעזרת רובוט?

באופן מסורתי הניתוח מתבצע באופן ידני תוך שימוש במכוונים שמוצמדים לשני חלקי המפרק (לעצם הירך ולעצם השוק), דרכם מתבצע חיתוך העצמות. לצד זאת, יתבצע גם שחרור של הרצועות מהאובייקטים אשר מפעילים לחץ עליהן כדי להביא לאיזון מיטבי של הברך. גם פעולה זו מתבצעת באופן ידני והצלחתה תלויה במידה רבה במיומנות הרופא/ה המנתח/ת. אף על פי שמדובר בניתוח נפוץ, 15-20% מהמנותחים אינם שבעי רצון מתוצאות הניתוח. אחת הסיבות לחוסר שביעות רצון היא מתח לא שווה של הרקמות סביב הברך.

בשנים האחרונות קיימות מערכות ממוחשבות אשר עוזרות למנתח לשפר את רמת הדיוק בניתוחי החלפת הברך. במהלך הניתוח, נעשה שימוש במערכת ניווט אשר כוללת סמנים המוצמדים לעצם הירך והשוק, משני צדי המפרק. מערכת הניווט מספקת למנתח מידע על מיקום חיתוכי העצם טרם ביצועם ומאפשרות מיקום מיטבי של המשתלים. חיתוך העצמות יכול להתבצע באמצעות הזרוע הרובוטית בדיוק רב יותר.

חשוב לציין עם זאת כי למרות קיומן של מערכות מתקדמות, נדרשת מיומנות גבוהה מצד הרופא/ה המנתח/ת לשם התאמה מיטבית של הפעולה הכירורגית למצב המפרק וכן לתכנון נכון של אסטרטגיית הניתוח. כמו כן, נכון להיום אין עדות חד משמעית שאמצעים טכנולוגיים אלו משפרים את שביעות הרצון מהניתוח.

מהו התהליך לאחר הניתוח?

לאחר ניתוח החלפה של הברך, המטופל יורד מהמיטה ומתחיל טיפול פיזיותרפי מוקדם. במהלך הימים הראשונים לאחר הניתוח המטופל נעזר בהליכון לצורך התניידות ולאחר מספר ימים יכול להמירו במקל / קב בלבד. יש צורך בטיפול פיזיותרפי מוקדם ואינטנסיבי (באופן עצמאי או תחת הדרכה) על מנת לשמור על טווח התנועה שהושג בניתוח ולחזק את השרירים סביב הברך. כמו כן יש צורך בטיפול משולב להקלה על הכאבים על מנת לקצר את זמן ההחלמה.

איך ניתן לטפל בכאבים בברך לאחר הניתוח?

ניתוח החלפת מפרק הברך עלול להיות חוויה מכאיבה וטראומטית למנותח. על מנת להפחית את הכאב למינימום ולקצר את משך ההחלמה יש צורך בטיפול משולב להקלה על הכאב. הטיפול מתחיל לפני הניתוח: ניתנות תרופות משככות כאבים מספר שעות לפני הניתוח ועל פי רוב, הניתוח נעשה בהרדמה אזורית ולא בהרדמה כללית. פעולות אלו מפחיתות את הפרשתם של חומרים המעוררים את הכאב בזמן הניתוח. בתום הניתוח מוזרקת לברך תערובת של תרופות משככות כאבים ובנוסף ניתן לאלחש את העצב אשר מגיע אל הברך ובכך לעצור את תשדורות הכאב למוח. בנוסף, מתחילים מיד לאחר הניתוח במתן של מספר תרופות משככות כאבים מקבוצות שונות, זאת במטרה להעלות את סף הכאב ולהפחית את הצורך במתן תרופות ממשפחת האופיאטים (מורפין). אמצעים נוספים שמקלים על הכאב הם ניוד מהיר בהקדם האפשרי לאחר הניתוח וקירור מקומי של אזור הניתוח.

איך ניתן לשמור על מפרק בריא?

 • אחת הדרכים הטובות ביותר למניעת או להפחתת אי נוחות במפרק היא הפחתת משקל גוף עודף. פחות משקל שווה פחות לחץ על המפרקים שלך.
 • מתיחה וחיזוק שרירים יכולים לעזור לשמור על טווח התנועה שלך, לבנות שריר ולשפר גמישות. פעילויות אלו כוללות לדוגמה, הליכה, רכיבה על אופניים ושחייה. שאלו את הרופא אילו תרגילים מתאימים לכם.
 • זכרו להתחמם בכל פעם שאתם מבצעים פעילות גופנית כדי למנוע פגיעה ולשפר גמישות.

איך אוכל לדעת אם החלפת מפרק היא הפתרון המתאים לי?

כאשר כאבי פרקים חמורים מפריעים בפעילות יומית, עבודה ושינה, החלפת מפרק עשויה להיות אפשרות. ההחלטה להחליף את הברך שלך נעשית על ידיך בשיתוף עם האורתופד שלך ומבוססת בעיקר על המידה שבה הכאב משפיע על החיים שלך.
כאב הברך עלול להחמיר במהלך היום, או לאחר פעולות מסוימות כגון:

 • הליכה
 • טיפוס במדרגות
 • ישיבה וקימה מכיסא
 • הליכה על משטחים לא ישרים

אנשים עם דלקת פרקים יכולים גם להרגיש שלא בנוח עם הכאב בזמן מנוחה, בישיבה על כיסא, או שכיבה.
אורתופד מנתח יכול להעריך את מצבך ולעזור לך להחליט אם החלפת מפרק תהיה מתאימה לך.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם